Home / EIY / ABD Dışişlerinin Tepesine bir Neo-con Gelebilir

ABD Dışişlerinin Tepesine bir Neo-con Gelebilir

Trump, Dışişleri Bakanlığı için kritik bir pozisyon doldurmaya hazırlanıyor.

Amerika Birleşik Devletler Başkanı Trump gelecek hafta neo-muhafazakar (neocon) Elliott Abrams ile Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un ikinci adamı olması için görüşecek. Ne0-muhafazakarlar ABD’nin güç kullanmaktan çekinmemesi düşüncesinde ve dünya etrafında evrensel değerlerin korunması taraftarı olarak bilinen aktörler. 2003 Irak İşgalinin mimarı olarak da biliniyorlar.

Elliott Abrams daha önce George W. Bush ve Ronald Reagan yönetimlerinde ulusal güvenlik konseyi üyeliği ve Dışişleri Bakanlığı yetkilisi olarak görev yapmıştı.

Abrams, ayrıca şu anda Trump’ın zor ilişkiler içinde olduğu bir neo-muhafazakar bir kuruluşta görev alıyor.

Trump’ın ekibi Abrams’ın atanması için haftalardır Abrams’ın derin güvenlik soruşturmasının tamamlanmasını bekledi. Ancak Abrams’ın önünde aşması gereken bir engel daha var: Trump’ın görüşmesinden sonra vereceği onayı.

Trump’ın, kendisine karşı çıkılan dış politika hamlelerindeki tepkisini ölçerek karar vericeği düşünülüyor.

Seçim döneminde yüzlerce Cumhuriyetçi Trump’ın kampanyasında asla çalışmamak üzere yemin etmişti. Abrams onlardan biri değil ancak birçoğuna fazlasıyla yakın ve kendisi de Trump’ın Başkanlığa uygun olmadığını söylemişti. Abrams, ABD’nin dünyadaki rolü hakkında Trump’dan farklı düşünüyor.

Bir ABD Dışişleri yetkilisi ise Politico’ya, Trump’ın giyime verdiği önemden yola çıkarak, Eliot Abrams’in Trump ile mülakata gideceği gün iyi bir takım elbise giymesini tavsiye etti!

Politico’dan WHattı

Check Also

Journalist Murat Celikkan has been jailed for being the Editor-in-Chief of the Özgür Gündem newspaper

Journalist and human rights defender Murat Celikkan has been jailed for being the editor-in-chief of …