Home / Dünya / Amerika Kıtaları / ABD’deki Gülen Hareketine Yakın Kurumdan, Trump’a ‘Endişeliyiz’ Mesajı

ABD’deki Gülen Hareketine Yakın Kurumdan, Trump’a ‘Endişeliyiz’ Mesajı

ABD’de Gülen Hareketine Yakınlığıyla bilinen Pacifica’nın Göç Yasağına İlişkin Bir Açıklama Yayınladı ve Başkan Trump’ın 7 müslüman ülkeye getirdiği yasağı ”endişeyle karşıladığını” kaydetti:

Başkan Trump’ın yakın zamanda çıkardığı, ABD’ye yedi Müslüman çoğunluğa sahip ülkeden geçici olarak seyahat imkânını kısıtlıyan kararname konusunda derin bir kaygı duyuyoruz. Bu yasak, halihazırda ciddi titizlikle incelenen sığınmacıların ABD’ye sığınma isteğinde bulunmalarını önlüyor, Suriye iç savaşının en hassas ve travmatize olmuş mağdurlarını bile reddediyor. Bu tek taraflı yaptırım, ABD’de ve yurtdışında pek çok kişi arasında derin bir şaşkınlık, endişe ve korku yarattı.

Amerika’yı güvende tutmak her zaman hükümetimiz için en yüksek öncelik olmalıdır.

ABD hükümetinin, Amerikan vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için yaptığı faaliyetleri destekliyoruz, ancak ABD Anayasası ve demokratik normlarla uyumlu ve temel Amerikan değerlerini zayıflatmama koşuluyla. Barışı kurma çabasında olan dünyanın her yerindeki topluluklarla olan ortaklığımıza zarar vermeyen eylemleri de destekliyoruz. Bağlarımızı zayıflatmayan ancak güçlendiren önlemleri destekliyoruz

Amerika’nın güçlü ve esnek bir demokrasi inşa etme tarihi, farklı kültürlerden ve geleneklerden gelen göçmenlerin hoş karşılanması, ve güvenliğin ve hukukun üstünlüğünün sağlanmasının çelişkili olmadığını kanıtlıyor. Aksine, ulusumuzu güçlü kılan şey, tüm ırk, etnisite ve dinlerden insanları kucaklama yeteneği, aslında taahhütüdür.   

Aşırı partizanlık ve toplumsal kutuplaşma, büyük ve eşsiz ulusumuzun dokusuna bir tehdittir. Amerikan halkının ve hükümetinin, tartışmalı bakış açıları ve perspektiflerle yaratılmış olan kökleşmiş gerilimlerin üstesinden gelme konusunda birlikte çalışabileceğini umuyor ve dua ediyoruz. Bu çalkantılı zamanlarda, medyanın yanısıra, siyasi, entelektüel ve dini liderleri,  sorumluluk sahibi ve yapıcı davranma çağırıyoruz.

Kuruluşumuzun amacı, hoşgörüyü, dinler ve kültürlerarası anlayış yoluyla ilerletmektir. Toplumsal ve politik gerilimleri, diyalog ve barış inşası ile uzlaştırmaya yönelik tüm çabaları kolaylaştırmaya ve bu çabalara katılmaya hazırız.

Çeviren: Yusuf Taner

Check Also

Trump’ın en üst düzey yardımcıları seçimden önce Rus trollerin twitlerini paylaşmış

Trump’ın seçim kampanyasını organize eden ekibin seçimden önce @Ten_GOP adlı Rusya destekli bir Twitter hesabının …