Home / EIY / ABD, Trump’ın Güvenlik Danışmanı Micheal Flynn’in Rusya ile Olan Bağlantısını Soruşturuyor

ABD, Trump’ın Güvenlik Danışmanı Micheal Flynn’in Rusya ile Olan Bağlantısını Soruşturuyor

Pazar günü Micheal Flynn’in Trump’ın güvenlik danışmanı olarak yemininden saatler sonra Wall Street Journal, istihbaratın Flynn’in Rus devlet görevlileri ile olan konuşmalarını araştırdığını bildirdi.

Geçtiğimiz hafta McClatchy’de geçen bir habere göre, FBI, CIA, NSA, Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve ulusal istihbarat direktörlüğü Rusya’nın ABD seçimini etkilediği yönündeki iddiaları soruşturmak için işbirliği yapıyor. New York Times’a göre; soruşturma Paul Manafort, Carter Page, ve Roger Stone’ında aralarında bulunduğu Trump’a finansal destek sağlayan kişilerin bağışlarının ve konuşmaların incelenmesi üzerinden devam ediyor. Flynn ise Beyaz Saray’da çalışıp soruşturmaya dahil edilen ilk kişi oldu.

Flynn hakkında yapılanincelemede, şu anda bir suç delili ortaya çıkıp çıkmadığının belirsiz olduğu belirtiliyor. Soruşturmada önemli bir noktanın Flynn’in Rusya’nın ABD büyükelçisi Sergey Kislyak ile 29 Aralıkta, Başkan Obama’nın 35 Rus diplomatı ihraç ettiği gün, yaptığı telefon görüşmesi olduğu söyleniyor. Washington Post’tan David Ignatius’un bildirdiği üzere, bu telefon görüşmeleri, ABD vatandaşlarını ABD ile “anlaşmazlıklar” içinde olan yabancı bir hükümeti etkilemeye çalışmaktan alıkoyan 1799 Logan Yasasının (yasa bugüne kadar hiç uygulanmadı) ihlalini oluşturabilir.

Beyaz Saray basın sekreteri Sean Spicer, bu ayın başlarında, Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bir görüşme düzenlemeye çalıştıkları için Flynn’in Kislyak ile konuşmakta olduğunu söyledi. Pazar gecesi Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders, “Herhangi bir soruşturma ya da böyle bir soruşturma için bir temel oluşturacak herhangi bir bilgiye sahip değiliz” dedi

Çeviri: Ege İlter

The Wall Street Journal

McClathyDc

The New York Times

Check Also

Journalist Murat Celikkan has been jailed for being the Editor-in-Chief of the Özgür Gündem newspaper

Journalist and human rights defender Murat Celikkan has been jailed for being the editor-in-chief of …