Home / EIY / CIA Şefi Trump için açtı ağzını, yumdu gözünü: Anlayıştan yoksunsun

CIA Şefi Trump için açtı ağzını, yumdu gözünü: Anlayıştan yoksunsun

CIA şefinden Trump’a ‘Rusya’ uyarısı

CIA’in görevi bırakmak üzere olan şefi John Brennan, Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni başkanı Donald Trump’ı ABD üzerindeki Rusya’nın tehdidi hakkında ‘anlayıştan yoksun’ olmakla suçladı. Pazar günü,  dört gün sonra göreve başlayacak olan yeni Başkan’a adeta kamuya açık bir ders veren Brennan, Trump’ın ABD istihbarat teşkilatlarıyla olan ilişkisinin acı halinin de altını çizdi.

Fox News Sunday’de konuşan Brennan, “Artık ulusal güvenlik için konuşmak ve tweet atmak dışında bir şeyler yapma imkanına sahip olacak. Birleşik Devletler’in ve ulusal güvenliğin çıkarlarını korumak adına son derece büyük bir sorumluluğu olacak.” dedi. Başkanın içgüdüleri ile hareket etmesinin tehlikeli olabileceği uyarısında bulundu. “Spontone davranmak, ulusal güvenlik çıkarlarını koruyan bir şey değildir.” diye devam etti.

Geçtiğimiz haftalarda ABD istihbarat topluluğuna ve siyasi rakiplerine karşı Twitter’da agresif paylaşımlar yapan Trump, Brennan’ın bu sözlerine cevap vermedi. Buna karşın, bir gazetecinin yaptığı ve istihbarat topluluğunu ‘teyit edilmemiş finansal ve kişisel bilgiler içeren ve yeni başkana zarar verebilecek bir belge hakkında brifing vermek’ sebebiyle özür dilemeye davet ettiği bir paylaşımı retweet etti. Trump, daha sonra medyadan da benzer bir özür beklediğini yazdı.

Trump’ı bekleyen acil sıkıntılar: ABD’nin Rusya ile karmaşık ilişkisi, milyonlarca Amerikalıyı kapsam dışı hale getirmeyen ve ekonominin kaldırabileceği alternatif bir sağlık paketi hazırlamak ve başkanlığının meşruiyeti hakkında gittikçe artan sorular.

Lewis ve bazı demokratlar Trump’ın devir-teslim törenine katılmayacak

Rusya’nın 2016 seçimlerine müdahalesinin Trump’ın başkanlığını gayrimeşru hale getirdiğini savunan Georgia temsilcisi John Lewis, kendisi gibi düşünen bazı demokratlar ile birlikte Trump’ın göreve başlama törenine katılmamaya dair ant içmiş durumda. Bu isimlerden California temsilcisi Jared Huffman, Facebook sayfasında yaptığı paylaşımda “Bu kararımızda bize katılacak çok daha fazla üye olacaktır.” dedi.

Trump’ın ekibinden ise bu konuda sert bir cevap geldi. Trump’ın Beyaz Saray’da personel şefliğini yürütecek olan Reince Priebus, ABC’deki ‘This Week’ programında yaptığı açıklamada John Lewis’e yüklendi.  “Son derece hayal kırıklığı yaratıcı. Bence, onun gibi insanların ABD’nin seçilmiş başkanının meşruiyetini sorgulaması bir sorumsuzluk örneği.” dedi. Priebus, cumhuriyetçilerin sekiz yıl önce Barack Obama’nın seçim zaferini sorgulamadığını da hatırlattı. Fox News Sunday’de konuşan yeni başkan yardımcısı Mike Pence de Lewis’in görüşlerini değiştirmesini umut ettiğini belirtti.

Priebus, daha sonra ise ülkedeki muhafazakârların -Trump’ın da yönlendirmesiyle- Amerika doğumlu olmadığı için Başkan Obama’nın meşruluğunu sorguladığını kabul etti.

Geçtiğimiz günlerde birlik ve beraberliği teşvik adına çok fazla bir şey yapmayan Trump, Twitter’da paylaştığı eleştirileri ile krizi tırmandırdı. Lewis’in dikkatini Atlanta’ya, yani suç kaynayan kendi bölgesine vermesi gerektiğini söyleyen Trump, sivil hak liderlerinin tamamen laftan ibaret olduğunu da savundu.

Beyaz Saray’ın mevcut personel şefi Denis McDonough ise, hayatını sivil haklara adayan Lewis için “Tam anlamıyla savaştı, kanını akıttı ve hapse girdi.” ifadelerini kullandı ve Lewis’in hayatı için ‘olağanüstü’ dedi.

Trump’ın Rusya ile ilişkisine dair sorular, göreve başlama törenine giden bu günlerin bir numaralı gündem maddesi. Üst düzey bir ABD’li yetkili, Trump’ın ulusal güvenlik danışmanlığını yapacak olan Emekli General Michael Flynn’in, geçtiğimiz haftalarda Rusya’nın ABD büyükelçisi ile sık sık iletişim halinde olduğunu ve Obama yönetiminin seçimdeki hackleme iddiası sebebiyle Rusya’ya misilleme yaptığı günde de bu durumun yaşandığını söyledi.

Başlarda bu iddiayı reddeden Trump’ın ekibi, pazar günü canlı yayında görüşmeleri kabul etti. Yeni başkan yardımcısı Mike Pence, Fox News Sunday’de “Bahsi geçen konuşmalar hiçbir şekilde ABD’nin Rusya’ya karşı yaptırımlarına veya diplomatların sınır dışı edilmesine ilişkin değildi.” açıklamasını yaptı.

Obama’nın yaptırımları dayatması gibi sürekli tekrar eden bağlantılar, Trump’ın ekibinin Rusya ile verilecek cevap üzerinde konuşup konuşmadığı veya en azından şekillendirilmesine yardım edip etmediği hakkında soruları artırdı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in beklenmedik bir şekilde ABD’nin yaptırımlarına ve 35 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine misilleme yapmaması da Trump’ın övgü hanesine yazıldı.

Trump defalarca ABD ve Putin hükümetleri arasında daha iyi bir ilişki olması çağrısı yaptı. Cuma günü Wall Street Journal gazetesine verdiği röportajda, Rusya üzerindeki son yaptırımları hafifletmeyi düşündüğünü belirtti.

Brennan, “Bence, bu yolda ne gibi etki ve çıkarımlar olduğuna dair tam bir takdir ve anlayışa sahip olmadığı konusunda dikkatli olmalı.” dedi.

WHattı

ABCNews

Check Also

Journalist Murat Celikkan has been jailed for being the Editor-in-Chief of the Özgür Gündem newspaper

Journalist and human rights defender Murat Celikkan has been jailed for being the editor-in-chief of …