Home / EIY / Trump’ın Dışişleri Bakanı Adayı Tillerson: Suriye’de Erdoğan ile yeniden beraber çalışmalıyız

Trump’ın Dışişleri Bakanı Adayı Tillerson: Suriye’de Erdoğan ile yeniden beraber çalışmalıyız

ABD’nin seçilmiş başkanı Donald Trump’ın Dışişleri Bakanı olarak aday gösterdiği Rex Tillerson’ın Senato’daki onama görüşmelerinde Türkiye konusu da açıldı.

Georgia eyaletinin Cumhuriyetçi Senatörü Johnny Isakson’ın Türkiye, Suriye ve Rusya arasındaki müzakerelerden bahis açarak, ‘ABD ortadoğu ile yeniden ilişkiye geçmek için ne yapmalı’ sorusuna karşılık olarak Tillerson şunu söyledi:”Bu geleneksel müttefiklerle yeniden angaje olma, ve Suriye’de nereye gideceğimizi paylaşmalıyız” derken, ABD’nin rolünü yapmaması nedeniyle Türkiye’nin Rusya’ya yüzünü döndüğünü, bunun ‘sürdürülebilen bir ittifak olmadığını’ hatırlattı.

Tillerson, AA’nin geçtiği habere göre,”Suriye meselesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la tekrar çalışmalıyız. Türkiye bizim çok eski bir NATO müttefikimizdir.” dedi.

Tillerson ayrıca Suriye’de ABD’nin ‘masum insanları koruması gerekir, onlara güvenli bir koruma sağlamalı ve IŞİD’i mağlubiyete uğratmalı’ dedi. Suriye’de önce IŞİD’in yenilgiye uğratılması gerektiği sonrasında is Esad’ın ayrılmasının öncelik olduğunu söyledi.

Tillerson ayrıca, bölgeye “tekrar geri döndüğümüzü onlara gösterip bir planımızın olduğunu anlatmalıyız. Şu anda bulunduğumuz noktada pek birşey yapamayız.” diyerek Obama yönetiminin liderlik göstermediğini ileri sürdü.

Check Also

Journalist Murat Celikkan has been jailed for being the Editor-in-Chief of the Özgür Gündem newspaper

Journalist and human rights defender Murat Celikkan has been jailed for being the editor-in-chief of …