Home / EIY / İngiltere’den Tarihi İtiraf: Suudi Arabistan’a 500 Parça Tesirli Bomba Satıldı

İngiltere’den Tarihi İtiraf: Suudi Arabistan’a 500 Parça Tesirli Bomba Satıldı

İngiltere’den tarihi itiraf: Suudi Arabistan’a 500 parça tesirli bomba satıldı ve bunların bazıları Yemen’de kullanılıyor.

Resmi bir rapor, İngiltere’nin 1980’lerde Suudi Arabistan’a, Yemen’de Huti asilerine karşı kullanılmak üzere 500 adet parça tesirli bomba ihraç ettiğini gösteriyor. Bu mühimmatlar şu an uluslararası hukuka göre yasaklanmış durumda.

Savunma Bakanlığının, İngiliz yapımı teçhizatların kaçının Suudi Arabistan’a ihraç edildiğinin ilk defa açıklandığı bildirildi.

Savunma Sekreteri Michael Fallon, Muhafazakâr MP Philip Hollobone’a gönderdiği (ve basın mensupları tarafından görülen) bir mektupta “İngiltere, 1986’da imzalanan anlaşma uyarınca 500 adet BL755 parça tesirli cephaneyi teslim etti. Son teslimat ise 1989’da yapıldı.” dedi.

Fallon ayrıca, İngiltere’nin 2008 yılına kadar ihraç edilen silahlarla ilgili hiçbir denetim yapamadığını söyledi.

Geçen ay, Fallon, Birleşik Krallık 1989 yılından beri Suudi Arabistan’a bu tür silahlar vermemiş olmasına rağmen, Birleşik Krallık’ın “sınırlı sayıda” parça tesirli cephanesi, Suudi liderliğindeki kuvvetler tarafından Yemen’de kullanıldığını belirtti.

İngiltere Savunma bakanı, Suudilere, Birleşik Krallık’ın sağladığı veya Birleşik Krallık’tan temin edilen parça tesirli cephane stoklarının tümünü imha edilmesinin istendiğini iletmiş. Ayrıca Savunma bakanı, bir Avam Kamarası soruşturmasında, bu mühimmatlardan kaç tanesinin ihraç edildiğini bilmediğini ve bombaların kullanılmasının uluslararası hukuka aykırı olmadığını söyledi.

Açıklamalar, Birleşik Krallık’ta Suudi Arabistan’a silah satmayı durdurmak için daha fazla baskı yaratacak.

Kasım ayında İngiltere hükümeti, iki parlamento komisyonu ve insan hakları grubu tarafından yapılan çağrıyı reddetti ve Riyad’a silah satışını durdurmadı.

Birleşik Krallığın, geniş bir alana düzinelerce daha küçük bombalar patlatma üzere tasarlanmış olan bu tip parça tesirli (misket bomba) cephanelerini yasaklayan 2010 Oslo antlaşmasında imzası bulunmaktadır. Bu küçük mühimmatlar her zaman patlamaz, sivillere gelecekte de bir tehlike oluştururlar.

Yemen’in “isyancı” Huti hükümetinin başbakanı, İngiltere’yi geçtiğimiz yıl yıkılan rejimi restore etmek için askeri operasyonl
ar yürüten koalisyona silah temin etme amaçlı savaş suçu işlemekle suçladı.

Suudi Arabistan, Mart 2015’te Yemen’e müdahale ederek Huti gelişmelerini durdurmak ve devrik olan Sünni Devlet Başkanı Abd-Rabbu Mansour Hadi’yi iktidara getirmek için hava saldırıları düzenledi.

Riyad, İngiltere ve ABD tarafından silahlandırılan dokuz Arap ülkesinden oluşan bir koalisyon tarafından destekleniyor; Hutiler ise İran tarafından destekleniyor.

BM, Yemen’de 4 bin sivil dâhil olmak üzere savaş başlamasından bu yana şimdiye kadar 10.000 kişinin öldüğü bildirildi.

Ayrıca BM, Ağustos ayında Yemen’deki koalisyonun ihlalleri hakkında uluslararası bir soruşturma açılmasını talep ederken, Suudi liderliğindeki koalisyonun sivil ölümlerin çoğundan sorumlu olduğunu belirtti.

Çeviri: WashingtonHattı – Volkan ÇAKIR (@cakirvo)

RT

Check Also

Journalist Murat Celikkan has been jailed for being the Editor-in-Chief of the Özgür Gündem newspaper

Journalist and human rights defender Murat Celikkan has been jailed for being the editor-in-chief of …